Kiri

  Warsztaty 2017  
 

1. Warsztat Chóru Festiwalowego zajmował się będzie nauką śpiewu chorałów luterańskich. Poprowadzi go Marcin Armański - organista i organmistrz, rekonstruktor historycznych instrumentów klawiszowych. Związany jest ze Świdnicą gdzie między innymi pełni funkcję kantora Kościoła Pokoju. Prezentacja powarsztatowa będzie częścią koncertu "Choralabend".

2. Warsztat "Wojna piosenkowa z Marcinem Lutrem". Poprowadzi je czeski muzykolog i znawca śląskich kancjonałów, Jan Kvapil wspólnie z Michaelem Pospíšilem. Wstępem do warsztatów będzie wykład „Kontrafaktura konfesyjna na przykładzie piosenki "Erhalt uns Herr bei deinem Wort" Marcina Lutra. Piosenka ta należała do najpopularniejszych piosenek niemieckiego protestantyzmu. Atakowała ona papieża i z tego powodu zwalczana była w katolickim Imperium Habsburgów, do którego należał i Śląsk. W toku toczonej wojny piosenkowej powstało wiele jej kontrafaktur i literackich adaptacji.

3. Warsztaty śpiewu bizantyjsko-słowiańskiego. Ich celem będzie przygotowanie Wieczerni, która odśpiewana zostanie w festiwalową sobotę w cerkwi greko-katolickiej. Zajęcia poprowadzi Andrij Szkrabiuk, znawca tradycji śpiewu ukraińsko-słowiańskiego i grecko-bizantyjskiego.

Więcej szczegółów podamy wkrótce.


 
mailto webmaster mailto:earlymusic@poczta.onet.pl Francais Italiano Polski English