Pieśń Naszych Korzeni

Joie & nostalgie, « clair obscur » de l’âme
Radość i tęsknota: światłocienie duszy

Czwartek, 26 sierpnia, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej (Dominikanie)

Bruno Cocset – wiolonczela
Marcin Świątkiewicz – klawesyn, kierownictwo artystyczne
Arte dei Suonatori Orkiestra:
skrzypce:
Aureliusz Goliński – lider
Michał Marcinkowski
Katarzyna Olszewska
Marcin Tarnawski
Łukasz Strzelczyk
altówka:
Natalia Reichert
wiolonczela:
Maciej Łukaszuk
kontrabas:
Anna Bator

Program

Carl Philipp Emanuel Bach – Symfonia hamburska na smyczki i continuo C-dur, Wq 182:3 / H 659
Allegro assai
Adagio
Allegretto

Luigi Boccherini – Koncert wiolonczelowy G-dur G 480
Allegro
Adagio
Allegro

Carl Philipp Emanuel Bach – Symfonia hamburska na smyczki i continuo h-moll, Wq 182:5 / H 661
Allegretto
Larghetto
Presto

Carl Philipp Emanuel Bach – Koncert wiolonczelowy A-dur, Wq 172 / H 439
Allegro
Largo maesto
Allegro assai

Bruno Cocset

Niestrudzony muzyk-poszukiwacz, nietypowy wiolonczelista, uznany pedagog i założyciel zespołu Basses Réunies; stara się, by wiolonczela barokowa mogła przemówić swoim wyjątkowym głosem, nieustannie poszukując drogi do doskonałego połączenia wyrazu muzycznego i wyrazu instrumentalnego. Z tej pracy nad brzmieniem i instrumentarium – prowadzonej wraz z lutnikiem Charlesem Riché – narodziły się nowe instrumenty, używane w różnych programach koncertowych i nagraniowych.
Po studiach w Tours, a następnie w konserwatorium w Lyonie, Bruno Cocset zajął się grą na wiolonczeli barokowej, z wykorzystaniem strun jelitowych; w tym zakresie był najpierw samoukiem, a następnie uczył się pod kierunkiem Christophe’a Coina (był pierwszym absolwentem jego klasy w paryskim Conservatoire national supérieur de musique et danse w 1986 roku). Brał również udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich muzyków jak Anner Bijlsma i Jaap Schroeder.
Przez następnych dwadzieścia lat był „wędrownym” wiolonczelistą – był to czas pełen spotkań i muzycznych doświadczeń, wspólnych działań wraz z najbardziej aktywnymi na scenie barokowej muzykami. Swoistymi przystaniami, w których spędzał najwięcej czasu, były dla niego Il Seminario Musicale (prowadzone przez Gérarda Lesne) oraz Le Concert des Nations i Hespèrion XX-XXI (zespoły Jordiego Savalla). W 1996 roku założył własny zespół Les Basses Réunies i nagrał sonaty wiolonczelowe Vivaldiego (nagrodzone przez Fondazione Giorgio Cini), pierwszą z wielu swoich płyt wydanych przez wytwórnię Alpha.
Bruno Cocset regularnie występuje we Francji, w innych krajach Europy, a także w Kanadzie i Rosji. Zajmuje się też działalnością pedagogiczną: od 2001 roku wykłada w paryskim Conservatoire national supérieur de musique et danse, od 2005 – w Haute École de musique w Genewie; w latach 2002–2013 prowadził założoną przez siebie klasę wiolonczeli historycznej w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie. W 2011 roku założył w Bretanii Vannes Early Music Institute, składający się z ośrodka akademickiego zajmującego się muzyką dawną, warsztatu lutniczego oraz centrum badań nad repertuarem od renesansu po wiek XIX.

Arte dei Suonatori

jest najaktywniej działającą polską orkiestrą grającą na historycznych instrumentach. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego. Ogromny repertuar Arte dei Suonatori to zbiór około 700 kompozycji, obejmujący dzieła powstałe od chwili wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu, a także utwory napisane współcześnie i jemu dedykowane.
Arte dei Suonatori w swej ponad 25-letniej historii zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych 18 albumów płytowych, wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną.
Zespół intensywnie koncertuje w kraju, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Utrwalił ponadto liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz dokonał rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.

Strona zespołu

Opis koncertu
O Wykonawcach: Bruno Cocset Arte dei Suonatori