Pieśń Naszych Korzeni

Marcin Bornus-Szczyciński

Jeden z pionierów wykonawstwa wokalnej muzyki barokowej w Polsce. Założyciel zespołu Bornus Consort (1981). Zespół wyspecjalizował się w polskiej polifonii z przełomu XVI i XVII wieku. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, a także płyt z utworami Bartłomieja Pękiela, Piotra z Grudziądza, Mikołaja Zieleńskiego, Marcina Mielczewskiego. Nagrał dzieła wszystkie Wacława z Szamotuł.

Ostatnio poświęcił się niemal wyłącznie monodii, szczególnie liturgicznej. Sam siebie, bardziej niż muzykiem, nazywa raczej „tradycjonarzem”, zajmującym się rozpoznawaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem rozmaitych tradycji lokalnych.

Wykładał śpiew tradycyjny w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym ojców Dominikanów w Krakowie i Warszawie. Zainteresowanie dominikańską tradycją liturgiczną zaowocowało współpracą z Marcelem Pérèsem i Dominikiem Vellardem.

Twórca jarosławskiego festiwalu. Dyrektorem artystycznym był od jego założenia po rok 2006, kiedy odbyła się XIV edycja wydarzenia. Obecnie pełni  rolę dyrektora honorowego i doradcy. Odpowiada także za śpiew na festiwalowych liturgiach.