Pieśń Naszych Korzeni

Mała nocna suita in D

Sobota, 28 sierpnia, g. 23:00 Podziemia Kolegiaty pw. Bożego Ciała

Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba

Utwory m.in. Tobiasa Hume’a, Marina Marais, Jana Sebastiana Bacha oraz improwizacje

Justyna Rekść-Raubo

Urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Jest laureatką II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie violi da gamba i violone prof. Rainera Zipperlinga.

Stypendystka Fundacji im. S. Batorego (udział w warsztatach orkiestrowych i dyrygenckich Letniej Akademii w Annaghmakerrig w Irlandii w 1997 r.). Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Kazimierz Michalik, Władysław Kłosiewicz, Miloš Sadlo, Marie Leonhardt, Tobias Kühne, Jaap ter Linden, Marc Caudle, Petr Wagner, Bruno Cocset oraz Paolo Pandolfo.

Obecnie wykłada grę na violi da gamba na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1995 roku występuje w zespole Musicae Antiquae Collegium Varsoviense w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Z MACV brała udział w festiwalach poświęconych barokowej twórczości kameralnej i operowej (m.in. festiwal Claudio Monteverdiego, Georga Friedricha Haendla, muzyki staropolskiej). Współpracuje także z zespołami prowadzonymi m.in. przez Agatę Sapiechę, Aureliusza Golińskiego, Liliannę Stawarz, Tomasza Adamusa, Aleksandra Tomczyka, Marka Toporowskiego, Dariusa Stabinskasa (BrevisConsort, Litwa) i Petra Wagnera (Tourbillon, Czechy). Założycielka polsko-litewskiej orkiestry instrumentów historycznych KORONA.

Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Od 1993 roku Justyna Rekść-Raubo była członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Warszawskiej Jesieni, XIX Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Hofkonzerte im Podewil w Berlinie, KONTRASTY we Lwowie. Jest inicjatorem i współorganizatorem serii koncertów muzyki XX wieku NONSTROM prezentuje w Zamku Ujazdowskim. Począwszy od sezonu 97/98 NONSTROM był ensemble In residence przy Centrum Sztuki Współczesnej. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody Paszport POLITYKI oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt Kapeli Jazdowskiej związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Z zespołem tym i saksofonistką Aliną Mleczko przygotowała program poświęcony Adamowi Jarzębskiemu (Królewskiemu Budowniczemu Ujazdowskiemu), brzmieniowo krzyżujący dawne instrumentarium ze współczesnym. Dla Kapeli powstał także szereg utworów kompozytorów polskich i litewskich (m.in. A. Miłosza, Z. Koniecznego i B. Kutavičiusa)
prawykonanych w latach 2011–2014.

Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych.

Z jej inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń muzycznych. Do najważniejszych należy zaliczyć serię koncertów muzyki współczesnej NONSTROM prezentuje, a następnie GALERIĘ MUZYKI aukso, LAKMUS, LUTOSFERY, PROBÓWKA w Zamku Ujazdowskim, współorganizację obchodów stulecia Galerii Zachęta, cykl koncertów i wydarzeń interdyscyplinarnych ZACHĘTA dla młodych oraz serii zamówień kompozytorskich oraz koncertów pod nazwą Muzyczny Sejsmograf. Wraz z Markiem Mosiem Justyna Rekść-Raubo jest inicjatorem i dyrektorem festiwalu LETNIA FILHARMONIA aukso, odbywającego się co roku na Suwalszczyźnie oraz w Pieninach. Założycielka i fundatorka FUNDACJI f.o.r.t.e. oraz (wraz z Krzysztofem Kilianem) FUNDACJI MUZYKI aukso.

Opis koncertu
O wykonawcy