Pieśń Naszych Korzeni

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele Festiwalu,

dziękujemy za kierowane do nas pytania o tegoroczne perspektywy festiwalowe. Dostajemy ich wiele i bierzemy je za dobry znak – za wyraz zaufania i życzliwości. Jak wszyscy wiemy, obecna sytuacja w kraju – zarówno społeczna, jak i gospodarcza – zmienia się z dnia na dzień i bardzo trudno przyjąć jakiekolwiek założenia dotyczące przyszłości.

Mamy jednak wielką nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy – z pomocą Bożą i ludzką – epidemia zostanie opanowana, a jej skutki nie będą aż tak dotkliwe, jak wielu z nas w tych dniach się obawia. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej w tym roku nie uda się nam zrealizować pełnego programu, zaplanowanego na jesieni przez dyrektora festiwalu, Mariusa Petersona. Program ten, zakładający udział zagranicznych wykonawców, wielotygodniową współpracę międzynarodową nad nowym repertuarem, a także inne formy aktywności (warsztaty, dyskusje itp.), wymaga przygotowań, z których większość staje się obecnie niemożliwa do przeprowadzenia. Liczymy na to, że do tych inspirujących pomysłów będziemy mogli wrócić w spokojniejszym czasie.

Ze swojej strony zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by festiwal w 2020 roku mógł się odbyć. Jeśli tylko świat będzie istniał, a sytuacja na nim będzie to umożliwiała – nie wyobrażamy sobie, żeby miało nie być festiwalu. Nawet jeśli będziemy zmuszeni do zmiany założonego pierwotnie programu, rezygnacji z niektórych elementów, czy skrócenia zwyczajowego czasu trwania, chcemy kontynuować powierzone nam zadanie. Wiemy, że gdy stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia minie, i będzie można powrócić do codziennych aktywności, przestrzeń piękna, spotkania, liturgii i tańca – którą co roku pod koniec sierpnia staramy się tworzyć w Jarosławiu – może się okazać szczególnie potrzebna.

W miarę rozwoju wydarzeń będziemy przekazywać Państwu dalsze szczegóły. Prosimy o wyrozumiałość, jeśli niektóre z nich będą się pojawiały później niż zwykle.

W niepewnych czasach będziemy też szczególnie wdzięczni za wszelkie formy wsparcia. W pierwszej kolejności tego duchowego, do którego nie potrzeba nic więcej oprócz dobrej woli: wszyscy wiemy, że dobra myśl, rada czy modlitwa potrafi dodać wiele sił w codziennych działaniach.

Gdyby ktoś z Państwa miał możliwość wesprzeć nasz tegoroczny festiwal także materialnie, prosimy o kontakt. Ze względu na trudności organizacyjne, dotykające wiele instytucji z powodu obecnej epidemii, budżet festiwalu na ten rok stał się bardzo niepewny – a od jego wysokości zależą także kwestie programowe.

Jeszcze raz dziękujemy za Państwa zaufanie i życzliwość.
Do zobaczenia w Jarosławiu! (mamy nadzieję, że w sierpniu 2020).

Zespół organizacyjny festiwalu Pieśń Naszych Korzeni